Ledeni slapovi za začetnike

Jan Podgornik
Kibubazin št. 244, 21. 1. 2019

Temperature v dolinah so dovolj pod lediščem, da so iz kleti na plano pricapljali ledni plezalci. Ampak ledno plezanje ni samo bingljanje na enem cepinu z nogami nekje za vratom. Z ustrezno opremo in izkušenim spremstvom lahko tudi začetniki preplezajo lažje, manj strme slapove - in nekaj jih je prav blizu.


Niso vsi ledni slapovi tako ekstremni ... Foto: Janez Jarc

Zimski dan
na Jezerskem

  Kako izbrati
vetrovko

  Mala šola
cepinov

  Ne spreglejte
izdelkov v akciji!
akcija_banner

Jezersko

Jezersko je samooklicana meka zimskega alpinizma, zato ne preseneča, da tam najdemo lepo število slapov. Odkar so urejene proge za smučarski tek, so dostopi sicer malo daljši. Hodimo lepo po robu prog, sicer bo Davo žalosten!

Sinji slap

WI3, 150 m

Eden od najbolj plezanih slapov pri nas. Zamrzne med prvimi, znan pa je po tem, da sta ga kljub mestu z naklonino blizu 80° brata Karničar že presmučala. Priplezamo točno do Češke koče. Pri sestopu pazimo na plazove (ekstremno ferato pa za sestop, posebej pozimi, seveda odsvetujemo).

Smer izgubljene rokavice

WI3, 320 m, 70-80°/40-50°

Levo od Čedce je več grap, ki v suhih razmerah ponujajo prijetno ledno plezanje. Če je snega veliko, so ledni samo strmi deli. Tudi ta smer je bila že presmučana. Orientacija pri sestopu se pogosto izkaže za najtežji del ture.

Logarska dolina

Na vzhodnem delu najlepše doline v Kamniško-Savinjskih Alpah najdem nekaj lažjih in krajših slapov. Kar pogosto zamrznejo in so zelo obiskani. Med vikendi so posebej priljubljeni pri alpinističnih šolah.

Palenk

WI2/3, 100 m

Eden od najprijaznejših slapov pri nas, res primeren za prve korake v ledu.


Palenk. Foto: Jan Podgornik

Soteska

V Soteski med Bledom in Bohinjem je kup bolj strmih potokov, ki ob hudem mrazu zamrznejo. Zaradi nizke nadmorske višine pa se to zgodi žal bolj redko.

Slap v Soteski

WI3, 200 m, 90° v prvem delu, nato 50-70°

Začne se s strmo zaveso, ki se ji lahko izognemo. Zgoraj se razcepi v dva kraka. Desni je malo težji, a precej lepši. Sestop je po strmem gozdu desno od slapu.

Tamar

Malo naprej od Doma v Tamarju se ob poti na Slemenovo špico naredi več število slapov. Vsi so izredno obiskani, zato se jim med vikendom poskusimo izogniti. Sestopimo po poti na Sleme. Pazimo na stabilne snežne razmere!

Slap nad votlino

WI3-4, 120 m, mesto 90°, ostalo do 75°

Najlažji slap v Tamarju, dolg tri raztežaje in običajno hitro zamrznjen. Če je zadnji kopen, se z velikega drevesa po drugem raztežaju lahko spustimo do tal (60 m).

Rastlinca

WI4, 120 m, mesto 90°, ostalo do 75°

Slap s pogosto tanjšim, a vseeno dovolj debelim ledom. Če pametno vijugamo levo-desno, ni pretežak.


Slap nad votlino. Foto: Jan Podgornik

Pod Prisojnikom


Na severni strani pod Vršičem se poleg težjih slapov najde nekaj lažjih. Zaradi višje lege kar pogosto zamrznejo. Kadar se da pripeljati do Koče na Gozdu, je dostop znosen, od 2. ovinka vršiške ceste pa se vleče.

Prvi in drugi slap v Krnici

WI3, 50 m, 80°/70°

Pogosto narejena krajša slapova pod Prednjo glavo v Krnici. Priporočljivo plezanje, ko ni veliko snega.

Levi slap

WI3, 80 m, 85°/75°

Desno od Hudičevega žleba se pogosto naredi širok slap, ki ponuja več variant. Konča se v skalah, zato sestopimo s spustom po vrvi. Spodnji navpični sveči se lahko ognemo po levi.


Levi slap pod Prisojnikom. Foto: Jan Podgornik

Pekel pri Borovnici

Ko je dovolj mraz, še v Peklu pri Borovnici v Ljubljanski kotlini zamrznejo slapovi. Plezamo več skokov, dolgih okrog 20 m. Nekateri so mestoma tudi navpični.


Foto: David Sedej

Na oni strani meje

Takoj čez italijansko mejo nas za vasjo Rabelj (Cave del Predil) čaka Rabeljski slap. Čez strmo spodnjo zaveso poteka več variant, najlažja je desna.

Desna varianta Rabeljskega slapu

WI4+, 150 m, 90° v prvem delu, nato do 70°

Malo težji od ostalih opisanih slapov. Če se prebijemo čez prvih navpičnih deset metrov, nas čaka bistveno lažje plezanje. Sidrišča so opremljena, spustimo pa se po vrvi. Dostop je izredno kratek, po sneženju pa nikar ne hodimo tja, saj se lahko splazi naravnost čez slap.


Rabeljski slap. Foto: Jan Podgornik

Opozorilo: Čeprav je eden osnovnih ciljev naših objav povečati varnost obiskovalcev gora, pa avtorji prispevkov in Kibuba, d. o. o., ne morejo sprejeti odgovornosti za morebitno nesrečo ali škodo, ki bi jo utrpeli njihovi uporabniki. Vsak opis ali nasvet je vedno subjektiven, poleg tega pa se razmere na terenu lahko spreminjajo celo iz ure v uro. Uporabnik se za turo odloči sam in tudi tvega sam.