Kako izbrati bundo

Kako izbrati zgornji sloj, ki bo najbolj ustrezal našim potrebam v zimskem času? Odločimo se lahko med tankimi in debelimi puhovkami, bundami s sintetičnim polnilom in celo tanjšimi oz. debelejšimi vetrovkami.

Za kaj jo bomo potrebovali?

Bunde ločimo glede na tip polnila, toplotno izolativnost, težo, dihanje, vodoodbojnost, število žepov, elastike ... Najprej se je treba odločiti, za kaj jo bomo potrebovali: za hojo po mestu, med plezanjem slapov, ali ko pritisne mraz na vrhu gore? Če za gibanje oz. aktivnost, potrebujemo nekaj tanjšega, za bolj statične dejavnosti pa debelejšo puhovko. Vedeti moramo tudi, kako nagnjeni smo k temu, da nas zebe, in kaj oz. koliko plasti nameravamo nositi pod zunanjim slojem.

Puh ali sintetično polnilo?

Če se odpravljamo v bolj vlažna področja, je primernejši sintetični material, ki ohrani grelne sposobnosti tudi, če se navlaži. Puh v tem primeru odpade, razen če se odločimo za impregnirani puh. Naravni puh pa moramo v vlažnem zaščititi z nepremočljivo jakno.


 

 Prednosti sintetike


+ Ni občutljiva na vlago.

+ Greje tudi ko je bunda mokra.

+ Se hitreje suši.

+ Ob morebitnih poškodbah polnilo težje leze ven.

+ Nižja cena.

+ Preprostejše vzdrževanje.


Slabosti sintetike

- Slabše razmerje med težo in sposobnostjo gretja. 

- Zavzamejo več prostora.

- Življenska doba sintetničnih bund je praviloma krajša.

Kljub temu, da sintetčna polnila hitro napredujejo in se razmerje med težo in sposobnostjo gretja izboljšuje, pa to razmerje še zdaleč ne pride blizu puhu. Sintetične jakne tako za enako sposobnost gretja zavzamejo več prostora kot puhovke in imajo večjo težo. Življenjska doba sintetične jakne je krajša od puhovke.


V tovrstnih bundah je pogosto uporabljen material primaloft (spodnja predstavitev je v angleščini).


 Prednosti puha  


+ Ključna prednost puha je boljše razmerje med težo in sposobnostjo gretja. Pri isti teži jakne, nas bo puh bolje grel kot sintetika.

+ Puh se stisne na manjšo prostornino. Če sta nam torej prostor in nizka teža v nahrbtniku prioriteta, bomo izbrali puhovko.

+ Življenska doba puhovke je ob primernem vzdrževanju daljša kot pri sintetičnih bundah.

Slabosti puha

- Puh je očutljiv na vlago in izgubi svojo sposobnost gretja, ko je moker.

- Potrebuje veliko več časa za sušenje.

- Puhovko je potrebno nositi v kombinaciji z nepremočljivo jakno.

- Puhovke so praviloma dražje.

- Puh je živalskega izvora.

puh1












Nekaj več o puhovkah ...

Glavni dejavniki, na katere gledamo pri izbiri puhovk, so:
- toplotna izolativnost: razmerje med puhom in perjem - za dobro stisljivost je to večinoma 90 % puha in 10 % perja,

- toplotna moč (ang. fill power) oz. CUIN (kubični inč na unčo): mera, ki pove, kolikšen delež kubičnega inča zavzame unča puha - višja kot je, toplejša je puhovka,

- teža puha v celotni puhovki,

- šivi.

Opozoriti je treba, da v nasprotju s spalnimi vrečami puhovke nimajo napisane temperaturne lestvice. Pogosta zmota je, da so jakne, ki imajo večjo toplotno moč, tudi toplejše, vendar ni vedno tako. Večja toplotna moč pomeni, da je jakna toplejša glede na težo, vendar mogoče ni primerna za vašo uporabo. Jakna s toplotno močjo 550 CUIN je lahko enako topla ali toplejša kot jakna s toplotno močjo 850 CUIN. Na splošno pa lahko rečemo, da več kot ima jakna puha, toplejša je.

Vrste puhovk: 

Vrsta Teža Toplotna moč  Razpon
Lažje 100 do 200 g 600 do 800 CUIN do min 0 °C
Toplejše 200 do 300 g 700 do 900 CUIN do min -10 °C
Tople nad 300 g 800 do 1.00 CUIN do min -20 °C

Hibridne bunde


 Te imajo poleg puha - vodoodbojnega ali ne - še nekaj odstotkov sintetike, večinoma primalofta. To je uporabno predvsem za tiste, ki se veliko gibljejo v vlažnih okoljih, po domače ledne plezalce. Nekatere tovrstne bunde imajo puh razporejen okoli središča telesa, na rokah in ramenih pa recimo sintetiko, ki greje tudi, če je mokra.

Cena je nižja od enako kakovostnih puhovk, toda takšno bundo težje stisnemo.

Da bi presegli slabšo izolativnost puhovk v mokroti, imajo različni proizvajalci na izbiro vodoodbojni puh, ki vode ne absorbira toliko in je še vedno topel. Tehnologijo so prenesli od vetrovk in nepremočljivih jaken, uporabljena pa je direktno na perescih. Tak puh naredi jakno bolj vsestransko in malo dlje zadržuje toploto kot neobdelani puh. A to je še vedno to slabše v primerjavi s sintetiko, poleg tega pa dražje od navadnega puha.

Primer:  Montane Black Ice 


Na kaj naj bomo še pozorni pri nakupu bunde?

Cena

Ključen dejavnik, kajne? Cena je pogojena s kakovostjo puha in materiala, se pravi, kako odporna sta na mehanske poškodbe, na količino puha in materiala, torej koliko grejeta in kako premočita. Povezana je tudi s krojem - bolj tehnični kroji so običajno dražji. Puhovke so zaradi svojih prednosti običajno dražje kot jakne s sintetičnim polnilom.

Šivi

Bloki puha so lahko vsak posebej, tako da šivi direktno povezujejo notranjo in zunanjo stran, lahko pa so bloki v svoji kocki, tako da šivi zunanje in notranje plasti ne povezujejo. Drugi način je boljši, saj zmanjša hladne točke pri šivih.

Zunanja plast

Večina puhovk višjega cenovnega razreda ima zunanji sloj iz pertexa (Quantum, Microlight). Vendar vodoodbojna zunanja plast ni enaka nepremočljivosti, razlika pa se vidi predvsem, če v puhovki plezamo. Če jo vzamemo s sabo samo kot rezervo oz. toplo oblačilo za vrh gore, neobdelani zunanji sloj večinoma popolnoma zadostuje. Če pa nameravamo puhovko uporabljati v vseh vremenskih razmerah, pa potrebujemo še nepremočljiv zgornji sloj.

Kapuca

Bunda s kapuco ali brez nje? Kapuca je vedno dobra stvar, vendar moramo pomisliti, ali jo imamo tudi na spodnjih slojih oblačil. Če bomo imeli na sebi več slojev s kapuco, bo to moteče.

Plezanje

Če bomo bundo uporabljali za plezanje, moramo paziti, da ima tehnično kapuco, saj bomo tako lahko pod njo nosili čelado. Uporabno je tudi, da so žepi postavljeni rahlo višje, ker bodo uporabni tudi, če bomo imeli na sebi plezalni pas.

Ostale malenkosti

Pri odločitvi nam lahko pomagajo še ostale malenkosti: žepi (notranji, žepi za gretje rokavic itn.), elastike (na kapuci, na pasu) itn.


Opozorilo: Čeprav je eden osnovnih ciljev naših objav povečati varnost obiskovalcev gora, pa avtorji prispevkov in Kibuba, d. o. o., ne morejo sprejeti odgovornosti za morebitno nesrečo ali škodo, ki bi jo utrpeli njihovi uporabniki. Vsak opis ali nasvet je vedno subjektiven, poleg tega pa se razmere na terenu lahko spreminjajo celo iz ure v uro. Uporabnik se za turo odloči sam in tudi tvega sam.