Spalne vreče Warmpeace Viking

Kibubazin št. 347, 14. 7. 2023

Besedilo: Mateja Pšeničnik 

Ko preučujemo, izbiramo in kupujemo opremo za pustolovščine s prenočevanjem na prostem, nikakor ne moremo mimo spalne vreče. Hitro se pojavi cel kup vprašanj – kako topla mora biti, iz katerega materiala je (naj)boljša, katera je lažja, katera zavzame več ali manj prostora, ali prepušča vlago, se jo lahko opere in podobno.

Pri odločanju nas najbolj zanimajo temperaturna vrednost in material ter posledično teža spalne vreče. Temperaturna vrednost, pri kateri je naše spanje najudobnejše, je označena s T(Comfort). Vrednost T(Limit) nam pove, pri kateri temperaturi vreča še ohranja toploto in v njej lahko nemoteno spimo. Vrednost T(Extreme) je določena kot temperatura, pri kateri lahko človek preživi 6 ur. Pri nakupu se orientiramo po vrednosti T(Comfort), a upoštevajmo, kje bomo spali, saj je znotraj šotora kakšna stopinja več kot zunaj. Najvišja temperatura, pri kateri se v spalki pri odprti zadrgi ne potimo, se označuje T(Max).


Foto: Rožle Bregar

Pri daljših poteh, kjer spalna vreča potuje na našem hrbtu, je vsekakor pomembna njena teža. Odvisna je od polnila. Spalne vreče iz puha so lažje in enostavnejše za zlaganje, medtem ko so sintetične spalne vreče enostavnejše za vzdrževanje ter se bolje obnesejo v vlažnih razmerah.

V tokratnem zapisu vam predstavljamo serijo puhastih spalnih vreč Viking proizvajalca Warmpeace, ki jih najdete tudi na Kibubinih stojalih. Izbirate lahko med modeli Viking 300, Viking 300 wide, Viking 600 in Viking 900.




mescalito_kbz_extra

Kaj je skupno vsem članicam družine Viking?

Puhaste spalne vreče Viking so kvalitetne, saj je razmerje med račjim puhom in perjem 90/10, torej močno v prid puhu. Vreče so različnih dolžin (170, 180 ali 195 cm), posebne zadrge pa omogočajo, da lahko združimo vreči z levim in desnim zapenjanjem. Posebna oblika komor za puh vreči zagotavlja ohranjanje oblike. Zunanji material Loft Nylon DWR je vodoodbojen in preprečuje vdor vlage in vetrav v spalno vrečo. Ob nakupu dobite dve vreči za shranjevanje – večja je namenjena dolgotrajnejšemu shranjevanju, v manjšo pa spalno vrečo spakiramo za na pot.




Foto: D. B.

Spalna vreča Warmpeace Viking 300

Najmanjša in najlažja spalna vreča med Vikingi. Za primer, vreča dolžine 180 cm tehta le 720 g (od tega je 300 g polnila) ter se zloži na velikost 14 x 33 cm. V njej udobno spimo pri 6 °C, ščiti pa nas vse do temperature -14 °C. Je odlična izbira za kampiranje ter daljša potovanja s kolesom ali motorjem. Z veseljem jo bomo vzeli tudi na treking.





Spalna vreča Warmpeace Viking 300 Wide

Za uporabnike, ki za udobno spanje potrebujejo več prostora, so pri Warmpeace-u naredili tudi širšo različico Viking 300 Wide. Pri dolžini 180 cm tehta 760 g in prav tako poskrbi za prijeten spanec na vaših kamp, treking, kolesarskih ali motorističnih avanturah.




Foto: Warmpeace

Spalna vreča Warmpeace Viking 600

Z močjo polnila 600 cuin je najbolj vsestranska spalna vreča v družini Viking. Udobno nas prenoči pri temperaturi -3 °C, spali pa bomo tudi pri -9 °C. Ščiti nas do temperature -28 °C, vendar takrat udoben spanec odpade. Vreča dolžine 180 cm tehta 1050 g, zložimo pa jo na velikost 20 x 35 cm. Kompaktnost in toplota sta tu v odličnem razmerju. Z nami potuje na trekinge, kampiranja, pustolovščine s kolesom ali motorjem, pa tudi na alpinistične ture.





Spalna vreča Warmpeace Viking 900

Ko nas zanese v hladnejše dele sveta in kadar želimo prespati v naravi ob nižjih zunanjih temperaturah, je Viking 900 idealen kos opreme. Večja moč polnila nujno vpliva na težo, tako na primer spalna vreča dolžine 180 cm tehta 1370 g. Ima zelo širok spekter uporabe, saj je T(Max) 9 °C, T(Limit) -14 °C, testiranja pa so pokazala, da v njej 6 ur preživimo tudi pri -34 °C. Zloži se na velikost 22 x 42 cm, na nahrbtnik pa jo bomo pritrdili ko se odpravimo na trekinge, kampiranja in alpinistične podvige.



viking_kbz5