Ideje za izlet: PO HRVAŠKI ISTRI

Kibubazin št. 351, 17. 8. 2023

Besedilo: Mateja Pšeničnik 

Za pohodnike: na vrh Istre

Pohodniku že hiter pogled na karto da vedeti, da se bo lahko najvišje povzpel na severovzhodnem delu polotoka, kjer se razprostira Naravni park Učka. Markanten, ca. 20 km dolg gorski greben poteka ob vzhodni obali Istre in najvišjo točko doseže na vrhu imenovanem Vojak (1396 m). Tam stoji tudi kamnit razgledni stolp (visok je 5 m, zato pogosto za vrh Vojaka navajajo višino 1401 m). Ob lepem vremenu predstavlja najidealnejšo razgledno točko Istre, s katere pogled seže daleč po polotoku, zaobseže tudi Tržaški zaliv, Alpe in Dolomite, Čičarijo, Gorski Kotar, Velebit in Kvarner. Na vrh vodi kar nekaj markiranih poti. Za izhodišče si lahko izberemo kar kraje ob obali. Če nam ni do premagovanja celotne višinske razlike med morsko gladino in vrhom Učke, pa je udobno izhodišče prelaz Poklon, kjer stoji nov sodobni center za obiskovalce. Vrh je priljubljen za vse kategorije pohodnikov, zaradi bližine oddajnikov pa se da z avtomobilom pripeljati skoraj do vrha. Za daljše pohode so morda bolj primerni hladnejši meseci, poleti pa je Poklon odlično izhodišče za opazovanje sončnega zahoda (ali vzhoda), saj do vrha potrebujemo udobno uro in pol.

Poklon – Vojak – Poklon
Dolžina: 7 km
Vzpon: 451 m
Izhodišče: Poklon 922 m
Zahtevnost: lahko

Lovranska Draga – Babin grob – Mala Učka – Vojak – Lovranska Draga
Dolžina: 12,45 km
Vzpon: 1024 m
Izhodišče: Lovranska Draga 360 m
Zahtevnost: srednje

Lovran – Poklon – Vojak – Lovran
Dolžina: 18,5 km
Vzpon: 1406 m
Izhodišče: Lovran 10 m
Zahtevnost: težko



Foto: Igor Pavlović


Za plezalce: istrska plezališča

Istrska plezališča so še posebej v hladnejših mesecih pravi mali raj za plezalce. A v nekaterih se, ob zmernejših temperaturah, ponekod pa celo v dežju, da plezati skozi celo leto. Če vam previsne smeri v Buzetskem kanjonu ne dišijo, se lahko v smeri od Buzeta proti Motovunu ustavite v novejšem plezališču Kamena vrata. Ko proti večeru ni več peklensko vroče, se najdejo smeri, kjer se že lahko skrijete v senci. Skala je odlična in dostop kratek, smeri pa primerne za začetnike in malce bolj zahtevne plezalce. V prijetnih smereh bodo lahko uživali tudi otroci.

Štirje sektorji ponujajo dobrih 40 smeri. Začetniki in otroci bodo uživali v 15 do 20-metrskih smereh sektorja Stone age, tisti ki se ogrevajo na 5a in še uživajo na 6b+ bodo prišli na svoje v sektorju The Doors, kjer so smeri dolge do 30 m. V sektorjih B in B/1 pa je cel spekter smeri, od 7 do 35 m (le glejte, da imate dovolj vrvi za spust), težavnosti od 4c do 8b. Idealno za družbe plezalcev, kjer eni zmorejo malo več, drugi pa (trenutno) malce manj.

Istrska plezališča so super tudi zato, ker v nobeno smer ni tako zelo daleč do morja. Če plezalno-morskemu izletu dodamo še uživanje v pristni istrski kulinariki v kakšni izmed tradicionalnih "konob", gotovo ne bo ostalo le pri enem izletu, ampak se bomo tja prav radi odpravili še kdaj.




Foto: Nikola Kožul


Za kajakaše: s kajakom ob istrski obali

Zdi se, da kajakaštvo postaja iz leta v leto bolj priljubljeno. Vse bolj pa narašča tudi priljubljenost vožnje s kajakom po morju. Za to aktivnost je zelo priporočljivo imeti ustrezen kajak, ki se razlikuje od tistih, s katerimi se prevažamo po rekah in jezerih. Če nimamo svojega kajaka in bi radi zapluli po morju, se ga z malce iznajdljivosti da tudi izposoditi.

Istra ima po svoji obali, z izjemo jugovzhodne, kopico mest, ki nam lahko predstavljajo vstopne ali izstopne točke za našo turo. Povrh tega je ob obali raztresenih veliko manjših in večjih, obljudenih ali neobljudenih otočkov, ki so še kako pripravni za raziskovanje. Tako so naši izleti lahko enodnevni in se zapeljemo na primer iz Vrsarja do Rovinja, lahko si organiziramo vikend izlet, ali pa se podamo na pustolovščino in obplujemo kar celo Istro. Za slednje bo potrebnih nekaj več izkušenj, časa, dobra oprema, načrt in predvsem dobra vremenska napoved. Ob dobrih pogojih nam pot ne bi smela vzeti veliko več kot kakšnih deset dni.

Seveda v primeru večdnevne morske avanture s svojim kajakom potrebujemo tudi razumevajočega šoferja, ki nas bo pripravljen dostaviti na začetno lokacijo, ter nas in kajak pobrati na drugi lokaciji, kjer se odločimo končati izlet po morju.




Foto: Andraž Ban