Ideje za izlet: CELJSKO

Kibubazin št. 352, 24. 8. 2023

Besedilo: Mateja Pšeničnik

Za pohodnike: Celjska koča skozi Hudičev graben

Na priljubljeni cilj v bližini knežjega mesta vodi več poti iz vseh smeri. Najzanimivejša, če ne celo najlepša, nas pelje skozi ozko sotesko Hudičev graben. Zavarovana je z jeklenicami, za pomoč pri vzpenjanju pa so nameščene tudi skobe in klini, tako da se po njej podajajo tudi družine z (ne premajhnimi) otroki. Čelada na tej poti morda ne bo odveč. Ker ima potok hudourniški značaj, po obilnejšem deževju raje počakajmo nekaj dni, da se nivo vode spusti.

Pot je označena in markirana, ob njej občudujemo mnoge majhne slapove in uživamo v svežini soteske. Če nam prvotni cilj, Celjska koča, ni dovolj, se v okolici ponuja nekaj možnosti za podaljšanje izleta: Grmada pri Celju (718 m), Tolsti vrh nad Celjsko kočo (834 m) in od tu še do Alminega doma na Svetini (772 m), Srebotnik (700 m), pa še kaj bi se našlo. Otroci pa verjetno ne bodo hoteli kam dlje, ker je ob koči zanimiv pustolovski park, kjer prav tako urimo svoje gibalne veščine. Za spust lahko izkoristimo pot skozi Suhi graben, ki poteka vzporedno s Hudičevim, in opravimo lepo krožno pot.

Izhodišče: Zvodno (300 m)

Cilj: Celjska koča (652 m)

Čas hoje: 1h 25 min



Foto: Jan Golobič


Za plezalce: Povčeno

Na Celjskem so v bližini Rimskih Toplic nedavno opremili večje plezališče s sedmimi sektorji. Tam se najde nekaj za vsakega – od 4b za začetnike do 7b+ za zelo dobro natrenirane plezalce, vsega skupaj malo čez 100 uživaških smeri. Na svoj račun tu pridejo tudi ljubitelji malce daljših športnoplezalnih smeri, saj sektorji Pop, Narodni in Nad parkiriščem premorejo smeri do 30 m in še kakšnega več.

Uradno parkirišče je določeno pri železniški postaji Rimske Toplice, kar pomeni da je plezališče dostopno tudi za tiste, ki nimajo možnosti prevoza z avtomobilom. Sicer je potrebne slaba dva kilometra hoje navkreber, a za dobro plezarijo se splača potruditi in do vznožja smeri pridemo že dobro ogreti. Smeri gledajo proti jugu in v poletnih mesecih nam tam zagotovo ne bo hladno.



Foto: Igor Pavlović


Vodni športi: Šmartinsko jezero

Nekaj kilometrov severno od Celja so pred več kot 50 leti uredili visokovodni zadrževalnik, ki se je do danes posodobil in nadgradil v športno-rekreacijski center. Umetno jezero ima veliko "krakov"; in iz zraka izgleda res nenavadno, vendar ima zaradi takšne oblike tudi dooolgo obalo, kjer je obilo možnosti za vse vrste aktivnosti, ne le (ob)vodne. Kdo pravi, da je zabavno samo na morju?

Na več kot 100 ha vodne površine se da tam početi marsikaj. Od doma le vzemimo svojo neoprensko obleko, zna biti da nam bo prišla prav. Lahko si izposodimo kanu, kajak ali pedolin. Lahko prinesemo sup in jezero odkrivamo z njim. Največ adrenalina prav gotovo sprosti v Wake parku. t.i. vejkanje je prava popestritev za adrenalinske športnike, saj ima pridih surfanja, deskanja in smučanja na vodi. Za vožnjo je potrebna predhodna rezervacija in enako velja za vožnjo s tubo.

Torej, ko se kolone pregrete pločevine valijo v smeri morja, spakiramo kopalke in neopren ter jo po avtocesti mahnemo v nasprotno smer (seveda, če živimo zahodno od Celja). Izberemo želeno izhodišče, skočimo v kopalke ali neopren in se prepustimo sproščenemu uživanju na vodi.




Foto: Matic Redelonghi