Top 5 plezalnih poti za začetnike

Kibubazin št. 276, 2. september 2019

Se še uvajate v svet zavarovanih plezalnih poti in športnih ferat? Ali pa vam ekstremno težki previsi preprosto ne dišijo? Ne skrbite, tudi za začetnike ali bolj lagodno razpoložene feratarje se pri nas najde dovolj zanimivih, kratkih in ne pretirano našpičenih poti.


Na vrhu ferate Hvadnik, v ozadju Martuljške gore. Foto: Katarina Črv

Nova plezalna 
pot na Primorskem
  Najtežje ferate
na svetu
  Najlepše zavarovane poti
v V Julijcih

  
Ne spreglejte
izdelkov v akciji!


Vse imajo kratek dostop in razmeroma enostaven sestop. Tehnično so dovolj prijazne, da od obiskovalcev ne zahtevajo rednega dvigovanja uteži v fitnesu, kljub temu pa so lahko precej vrtoglave in izpostavljene. Uporaba čelade in samovarovalnega kompleta je torej povsod priporočljiva.

Pogačnikova pot na Šmarnogorsko Grmado


Tik nad ljubljanskim primestjem se pod južnimi pobočji Šmarnogorske Grmade (676 m) dvigujejo skale znanega, pogosto obiskanega in posledično precej zlizanega plezališča Turnc. Čeznje vodi tudi zavarovana plezalna pot, ki ponuja približno 100 višinskih metrov dobro zavarovanega plezanja skozi spolzek kamin za Malim turncem, nato pa bolj vrtoglavo po skobah in ob jeklenicah do konca skal. Od tam se usmerimo levo do stika z grebensko Westrovo potjo, po kateri se lahko bodisi vrnemo v Vikrče bodisi nadaljujemo na vrh Grmade.


Zavarovana pot na Šmarnogorsko Grmado poteka po skalah ob vznožju (na fotografiji na levi strani hriba). Foto: arhiv Kibube

Furlanova pot na Gradiško Turo


Furlanova pot na Gradiško Turo (793 m) nad Vipavo je zaradi nizke nadmorske višine in lege na sončnih, proti jugozahodu obrnjenih pobočjih posebej priljubljena v hladnejših letnih časih. Od 140 višinskih metrih plezanja po kompaktnih skalah je posebej treba izpostaviti vzpenjanje po zračnem razu in lesen balkonček, s katere se lahko razgledujemo po stenah pod sabo. Z vrha Furlanove poti (težavnost B) lahko sestopimo nazaj v Gradišče ali nadaljujemo na vrh Ture. Od letos lahko to naredimo tudi po novo odprti Otmarjevi poti, ki je za stopnjo težja.


Furlanova pot je brez ekstremnih težav, a z zelo slikovitimi in izpostavljenimi prehodi. Foto: Marija Ercegovac

Ferata Hvadnik


Pred nekaj leti odprta ferata (250 višinskih metrov, težavnost B, najtežje mesto C) je najbolj "vodna" pri nas, saj vodi skozi sotesko istoimenskega potoka nad Gozdom - Martuljkom. Čeprav leži na nizki nadmorski višini in južni strani, je zaradi osvežilnega vpliva potoka, ki ga večkrat prečkamo po visečih mostovih, primernejša za vroče dni. Od letošnjega poletja pot lahko povežemo z novo odprto ferato Jerman, ki pa je s težavnostjo do E rezervirana samo za najboljše feratarje.


Ferata Hvadnik je osvežujoča - voda nikoli ni daleč. Foto: Ula Arkar

Aljaževa pot na Grančišče


Razmeroma sveža feratica obiskovalcem Mojstrane nudi najbližji stik s skalami, saj se prek razgibanega severnega ostenja prelisičimo 180 višinskih metrov na bližnje Grančišče (844 m). Pravzaprav tod potekata kar dve poti: lažja Aljaževa pot (težavnost B) in Pot mojstranških veveric (težavnost C, najtežje mesto D), ki se večkrat križata, tako da lahko po želji izberemo lažjo ali težjo možnost. Globoki pogledi na Aljaževo vas pod nami so zagotovljeni na obeh.


Kratki in udobno dostopni, a vendarle slikoviti - ferati na Grančišče nad Mojstrano. Foto: Urban Ban

Družinska ferata pod Prestreljenikom


O pred dvema letoma odprti poti na Kaninskih podih se govori nekoliko manj kot o prej opisanih, morda zato, ker je izhodišče zanjo razmeroma daleč: na vrhu kaninskega smučišča. Do tja nam pot v visoki sezoni, ko je feratico tudi najprimerneje obiskati, seveda skrajša žičnica. Ferata preči južna pobočja Prestreljenika od Sedla pa do spektakularnega Prestreljeniškega okna in se pri tem dvigne za vsega 110 višinskih metrov, preplezamo pa jo v dobri uri. Ker njena težavnost ne preseže ocene A, je priporočljiva za družine in začetnike, seveda pa v vsakem primeru z ustrezno opremo in zvrhano mero spoštovanja.


Ferata se konča v slikovitem Prestreljeniškem oknu. Foto: Katarina Črv

Opozorilo: Čeprav je eden osnovnih ciljev naših objav povečati varnost obiskovalcev gora, pa avtorji prispevkov in Kibuba, d. o. o., ne morejo sprejeti odgovornosti za morebitno nesrečo ali škodo, ki bi jo utrpeli njihovi uporabniki. Vsak opis ali nasvet je vedno subjektiven, poleg tega pa se razmere na terenu lahko spreminjajo celo iz ure v uro. Uporabnik se za turo odloči sam in tudi tvega sam.