Štirje znameniti bivaki

Kibubazin št. 259, 6. 5. 2019

V mlajši polovici prejšnjega stoletja so bile v osrednjih Julijskih Alpah postavljene štiri "pločevinke" - štirje znameniti bivaki, ki imajo dandanes že tako rekoč kultni status.


Noč na Bivaku II. Foto: Rok Eržen

Nekaj dilem
pri pohodniški opremi

  Triglavske doline
in kaj v njih početi

 
5 nepogrešljivih za
spanje v kočah
 
Ne spreglejte
izdelkov v akciji!


Večinoma so namenjeni alpinistom pri turah na zahtevne, brezpotne martuljške vrhove, kar pa še ne pomeni, da jih ne morejo obiskati tudi nekoliko manj našpičeni pohodniki. Že enodnevni izlet do vsakega od njih je lep dogodek, noč visoko nad dolinskimi skrbmi pa je preprosto neponovljiva. Ker so neoskrbovani, vzemite s seboj dovolj hrane in pijače - voda v bližini je le pri Bivaku III. Ne pozabite tudi na dovolj topla oblačila, če ste izbirčni glede odej, pa je pametno imeti s seboj tudi spalno vrečo.



Bivak I v Veliki Dnini, 2180 m


Najmanjši, najvišji, najbolj divji in najbolj ekskluziven čepi kot orlovo gnezdo tik pod steno Velike Ponce, nad krnico Veliko Dnina (in nad dolino Krnica …). Previdno, če boste ponoči kolovratili naokrog - nepazljivo lulanje se lahko konča v prepadu.

Starost: 84 let

Kako do tja: Po naporni, zahtevni neoznačeni poti od Koče v Krnici, 3 h.

Kam naprej: plezanje na Veliko Ponco

Bivak II na Jezerih, 2118 m


Najnovejši in menda najbolj fotogeničen med četverico je postavljen na uravnavi Na jezerih nad dolino Vrat, z direktnim pogledom na Triglav iz njegove najbolj postavljaške plati. Dotrajano pločevinko so pred nekaj leti in po nekaj zapletih (prva predlagana različica prenovljenega bivaka se je nato ugnezdila pod Skuto) nadomestili z novo, udobnejšo, ki menda omogoča celo polnjenje nekaj elektronskih naprav.

Starost: 3 leta (na 80 podlage)

Prostor: 6 oseb

Kako do tja: Po neoznačeni poti s Poldovega rovta v Vratih, 3 h. Zaradi melišč je sestop po njej precej ekspresnejši kot vzpon.

Kam naprej:

  • neoznačeni vzpon na Dovški križ
  • plezanje na Oltar, Srednji in Visoki Rokav


Novi Bivak II - z direktnim pogledom na Očaka in njegovo Steno. Foto: Rok Eržen

Bivak III za Akom, 1340 m


Najnižji, najlažje dostopen bivak na robu krnice Za Akom nad Martuljkom je edini, ki leži pod gozdno mejo. Posledično je najmanj fotogeničen, vendar je priročen kot izhodišče za zahtevne vzpone v martuljških gorah.

Starost: 73 let

Prostor: 8 oseb

Kako do tja: Po označeni poti iz Martuljka mimo Martuljških slapov, 2 h.

Kam naprej:

  • neoznačeni vzpon na Rutarski Vršič
  • plezanje na Široko peč, Dovški križ, Oltar in Malo Ponco


Bivak III edini leži pod gozdno mejo. Foto: Špela Starc

Bivak IV na Rušju, 1980 m


Najbolj oblegan in največji je postavljen na robu planote Na rušju nad Vrati. Ker do njega vodi markirana pot in ker med vsemi štirimi bivaki ponuja največ označenih vzponov na dvatisočake, se je v preteklosti precej uveljavil kot zastonjkarsko prenočišče med varčnimi obiskovalci gora, ki so se tam namestili tudi za več dni. V izogib tovrstni rabi so vzdrževalci bivaka iz njega odstranili večino udobja. Podlogo za spanje je treba torej prinesti s seboj.

Starost: 66 let (na nekaj let podlage)

Prostor: 10 oseb

Kako do tja: Po označeni poti od Aljaževega doma, 2-3 h.

Kam naprej:

  • označena pot na Križ, Stenar, Dolkovo špico, Škrlatico, Kriške pode
  • plezanje na Rokave


Bivak IV, v ozadju Dolkova špica. Foto: Hari Dautović

Opozorilo: Čeprav je eden osnovnih ciljev naših objav povečati varnost obiskovalcev gora, pa avtorji prispevkov in Kibuba, d. o. o., ne morejo sprejeti odgovornosti za morebitno nesrečo ali škodo, ki bi jo utrpeli njihovi uporabniki. Vsak opis ali nasvet je vedno subjektiven, poleg tega pa se razmere na terenu lahko spreminjajo celo iz ure v uro. Uporabnik se za turo odloči sam in tudi tvega sam.