Ideja za izlet na morju: Hlam in Diviška na Krku

Poletje je tu in morje nam vedno bolj diši. Ampak ker hribov nočemo čisto zanemariti, vam ponujamo kompromis - hribe na morju! Vabimo vas na hrvaški otok, ki je Slovencem nadvse pri roki, ponuja pa pravo gorsko divjino (tik nad čistim morjem, seveda). Obiščite ga še pred visoko sezono, za okus pa vam poklanjamo opis iz čisto svežega vodnika po Krku Gorazda Goriška.



Ni Luna, pač pa Diviška na Krku. Foto: Gorazd Gorišek


Ta in še drugi opisi
v knjigi Gorazda Goriška
10 x Krk.

  
Javorniški Rovt in
Planina pod Golico

   Monte Rest

   Tolsti vrh in Kriška gora



   
Ne spreglejte izdelkov v akciji!


Na Krku nas ture lahko vodijo celo na mesec! Seveda ne dobesedno, a poimenovanje prvih turistov, ki so prilezli tja gor, je kar razumljivo. Pogled, ki se nam odpre izza suhozidine (kamnitega zidu), ko opravimo z nekaj okljuki zložne mulatjere nad Baško, je res podoben luninemu površju. Čezenj bomo mimo ovčjih stanov (mrgarjev) in napajališč (lokev) dosegli rob, ki se strmo spušča proti morju, kjer je zaščiteno območje: ornitološki rezervat Kuntrep. Nad nami morda krožijo beloglavi jastrebi, pogled pa ob dobri vidljivosti sega čez celotni Krk do sosednjih otokov in čez morje tja do Velebita in Gorskega Kotarja. Več hribovskega vzdušja bomo na tako nizki nadmorski višini težko našli.

Višina: 461 m, 471 m
Višina izhodišča: 30 m
Višinska razlika: 440 m
   Nezahtevna označena pot
Zahtevnost: 1
Napornost: 2
Orientacija: 1


IMG_2425

Izhodišče

Parkirišče na avtobusni postaji v Baški. Do njega se pripeljemo po obvozni cesti, ki ob severnem robu Baške vodi proti nekdanjemu trajektnemu pristanišču. Ko opazimo oznake za avtobusno postajo, zavijemo desno do bližnjega parkirišča na levi. V poletnem času je treba plačati parkirnino. Koordinate: 44,9722°N, 14,7558°E.

Vzpon

Z izhodišča se vrnemo na obvozno cesto, jo prečkamo in se po ozki asfaltirani cesti, ki je od 22. do 6. ure zaprta za promet, povzpnemo do cerkve sv. Ivana (134 m, vmes se levo odcepi druga pot proti Mesečevemu platoju, po kateri se bomo vrnili). Pri cerkvi nas kažipoti na obzidju usmerijo levo do ruševin, kjer stopimo na zlagoma vzpenjajočo se široko pot, pravcato mulatjero. Hodimo skozi borov gozd, ki zamudnikom nudi prijetno senco. Serpentine so, podobno kot na vršiški cesti, označene s številko in nadmorsko višino, pot pa je opremljena tudi s klopcami za počitek. Ko se že tako zložni vzpon poleže, se desno odcepi pot do bližnjega razglednega vrha Stražice (371 m). Vrnemo se na glavno pot in kmalu pridemo do začetka Mesečevega platoja, kjer so ob neoskrbovanem lesenem zavetišču postavljene informativne table.

V nadaljevanju prečimo kamnito ogrado (vrata na vseh podobnih prehodih skrbno zapirajmo za seboj!). Čez kamnito pustinjo pridemo do slabše makadamske ceste in krenemo levo po njej. Kmalu se levo navzgor odcepi pot proti Hlamu, ki nas mimo Kalić lokve pripelje na vrh. Do razpotja sestopimo po isti poti, se obrnemo levo in mimo zavetišč ter napajališč za ovce pridemo do kažipota, ki nas usmeri na kamnito stezico. Skoraj po ravnem pridemo do globlje suhe struge, jo prekoračimo in kmalu pogledamo čez rob, kjer že zagledamo naš cilj, vrh Diviška in istoimensko lokev pod njim, do katere pridemo najprej. Nad lokvijo se povzpnemo do kamnite ograde, splezamo čeznjo in se povzpnemo na razgledni vrh.


Pogled z Diviške na ostenje ornitološkega rezervata Kuntrep. Foto: Gorazd Gorišek

Sestop

Do razpotja na robu Mesečevega platoja se vrnemo po isti poti, tam pa krenemo desno in v Baško sestopimo skozi strmo grapo. Pot skoznjo je seveda zahtevnejša od sestopa po sprehajalni poti, a jo utrjenim hodcem vsekakor priporočamo. Strmino lajšajo številni krajši okljuki, lep pa je tudi pogled na Drago Bašćansko in vrhove na drugi strani. Pod grapo ni treba takoj pohiteti v dolino. Proti desni se lahko povzpnemo še na bližnji vrh Zakam (194 m, tura je s tem daljša za dobre pol ure), ki nam kljub skromni nadmorski višini nudi malodane letalski pogled na hiše v Baški. Vrnemo se do razpotja pod grapo, nadaljujemo do asfaltne ceste proti Sv. Ivanu in naprej do izhodišča.
 
Opomba: Z Mesečevega platoja lahko seveda sestopimo tudi po lažji poti (mulatjeri) oz. turo obrnemo in se skozi grapo povzpnemo na planoto.

Najprimernejši čas

Vse leto. Pozimi lahko zapade sneg, takrat je orientacija dodatno otežena. Poletna vročina ni prijetna za hojo po odprtem kamnitem svetu.

Opozorila

Potrebujemo nekaj smisla za orientacijo in stabilen korak na neravnih kamnitih tleh. V megli je tura kljub oznakam težje izvedljiva. Ob močni burji na odprtem kamnitem svetu ni prijetno. V poletni vročini je s turo najbolje začeti zelo zgodaj in poskrbeti za široko pokrivalo ter dovolj tekočine, da nas kamnita puščava ne izsuši. 



Pogled na Baško, v ozadju Hlam. Foto: Gorazd Gorišek

Časi

Izhodišče–sv. Ivan 30 min
Sv. Ivan–Mesečev plato 1 h
Mesečev plato–Hlam–Diviška 1.30 h
Diviška–Zakam 2 h
Zakam–izhodišče 1 h
Skupaj 6–7 h

Zemljevid

Baška, Turističke obilježene staze, TZO Baška. Zastonj ga dobimo v turističnem uradu v Baški.



Planota z lokvijo Diviško. Foto: Damir Jelić 

Zanimivosti ob poti

  • lokev Diviška (napajališče za ovce, ki je razdeljeno na tri dele, da se ovce različnih lastnikov ne pomešajo med seboj)
  • mrgarji (okrogle kamnite obore, namenjene striženju in molži ovac)
  • cerkev sv. Ivana nad Baško
  • Plato Mjeseca/Mesečev plato (prostrana kamnita pustinja oz. kamenjara, čez katero vodi pot)
  • ornitološki rezervat Kuntrep pod Diviško



Opozorilo: Čeprav je eden osnovnih ciljev naših objav povečati varnost obiskovalcev gora, pa avtorji prispevkov in Kibuba, d. o. o., ne morejo sprejeti odgovornosti za morebitno nesrečo ali škodo, ki bi jo utrpeli njihovi uporabniki. Vsak opis ali nasvet je vedno subjektiven, poleg tega pa se razmere na terenu lahko spreminjajo celo iz ure v uro. Uporabnik se za turo odloči sam in tudi tvega sam.