Čudežna vitaminska bomba

Kibubazin št. 267, 1. jujij 2019
Špela Gjerek

Bezeg najdemo ob gozdnih poteh, starih zapuščenih hišah in pravzaprav povsod. Ta dišeča in blagodejna rastlina pa je prava vitaminska bomba, iz katere pripravimo razne zdravilne dobrote.


Bezgov cvet. Foto: Pixabay

Top 5 najlepših
bohinjskih planin
  4 x botanični
alpski fotosafari
  Naše najljubše
gorske živali

  
Ne spreglejte
izdelkov v akciji!


Bezeg (Sambucus nigra) vsebuje jabolčno in baldrijanovo kislino, grenčice, eterična olja ter vitamine A, B, B1, B2 in vsem dobro poznani vitamin C. Zanimivo je, da je v njem tudi na novo odkriti vitamin J, ki naj bi odlično preprečeval pljučnico. Bezeg nasploh pomaga proti prehladu, vročini, gripi, pljučnici in celo astmi. Nabiramo tako bele dišeče cvetove kot kasneje zrele črne jagode. V poletnih dneh se lahko ohladimo z zdravo, sproščujočo in osvežilno šabeso, jeseni pa naredimo slastno, okusno, povrhu vsega pa še zdravo in domačo marmelado.

Šabesa


Potrebujemo:

  • 4,5 l vode
  • 30 ml jabolčnega kisa
  • 700 g sladkorja
  • na tanko narezan olup 1 limone
  • 12 bezgovih cvetov

Priprava:

Vodo zavremo in prelijemo v posodo. Dodamo sladkor in mešamo, dokler se sladkor popolnoma ne raztopi. Ohladimo osladkano vodo, dodamo kis, sok limone in olup limone ter seveda bezgove cvetove. Pokrijemo s krpo in pustimo stati 24 ur. Po tem času precedimo skozi gazo in tekočino nalijemo v steklene steklenice. Vse skupaj postavimo v temo in po 14 dneh je napitek pripravljen. Da ni presladek, ga pred pitjem zmešamo z vodo.


Foto: Pixabay

Marmelada iz bezgovih jagod


Potrebujemo:

  • 1,5 kg osmukanih bezgovih jagod
  • 2 kg želirnega sladkorja
  • 2 žlici limoninega soka
  • vodo

Priprava:

Osmukane bezgove jagode operemo in obrišemo. Damo jih v lonec, jih na grobo zmečkamo, dolijemo četrt litra vode in postavimo na štedilnik. Prekuhamo na majhnem ognju, dokler se ne spremenijo v kašo. Vmešamo želirni sladkor in preverimo, pri tem pa obvezno stalno mešamo. Po eni minuti odstavimo, dodamo sok limone in zmešamo. Nalijemo v kozarce, ki smo jih prej ohladili z mrzlo vodo, in jih takoj zapremo. Kozarce lahko obrnemo na glavo, jih postavimo v temen prostor in pokrijemo z odejico. Ko se ohladi, je marmelada pripravljena. Pa dober (in domač) tek!


Bezgove jagode. Foto: Pixabay

Bezgov čaj

Med majem in julijem naberemo sveže bezgove cvetove. Nabiramo jih okoli poldneva, ko je sonce najmočnejše in so cvetovi popolnoma odprti. Cvetove posušimo na svežem zraku, vendar ne na soncu. Ko so popolnoma suhi, jih pospravimo v papirnate vrečke ali v steklene kozarce. Hranimo jih v temi, saj svetloba uniči zdravilne sestavine.


Foto: Selma Karahasanović

Priprava:

Zavremo liter vode in z njo prelijemo 6 žlic posušenih bezgovih cvetov. Počakamo 15 minut in odcedimo. Po želji lahko dodamo limono in vse skupaj osladkamo z domačim medom.

Gremo torej hitro v naravo, da naberemo cvetove, polne vitaminov!


Opozorilo: Čeprav je eden osnovnih ciljev naših objav povečati varnost obiskovalcev gora, pa avtorji prispevkov in Kibuba, d. o. o., ne morejo sprejeti odgovornosti za morebitno nesrečo ali škodo, ki bi jo utrpeli njihovi uporabniki. Vsak opis ali nasvet je vedno subjektiven, zato se uporabnik sam odloči, ali in kako ga bo upošteval.