9 napotkov za varnost v gorah

Kibubazin št. 220, 27. 8. 2018


Se odpravljate v gore, pa za seboj še nimate prav dosti hribovske kilometrine? Ne pozabite na nekaj temeljnih napotkov za večjo varnost.


Na grebenu Košute. Foto: Matej Brus

Revolucija
pri Deuterju

    5 nepogrešljivih za
spanje v kočah

  
Umetnost pakiranja
v nahrbtnik
 
  
Ne spreglejte
izdelkov v akciji!


Nikar brez dobrega nahrbtnika

Pohodnik lahko pozabi zemljevid, čelno svetilko in nož, nikakor pa ne more na pot brez nahrbtnika. Zato investirajte v kakovosten nahrbtnik, ki se vam dobro prilega - to pomeni, da udobno sede na hrbet. Izberite takšnega s širokimi naramnicami in čim bolj oblazinjenega, za kar boste hvaležni predvsem pri daljših turah. Ključna pa je tudi njegova velikost. Nahrbtnik naj bo tolikšen, da gre vanj vse, kar boste potrebovali na večini načrtovanih izletov.


Foto: Luka Fabčič

Ustrezna izbira opreme

Ko ste na turi, je vaše udobje (in včasih celo preživetje) odvisno od opreme, ki jo imate s sabo. Pri izbiri oblek računajte na najslabši možni scenarij - sončen dan se v gorah hitro spremeni v mokrega, blatnega in drsečega, zato morate biti pripravljeni na nenaden vremenski zasuk. Pohodniški čevlji naj bodo trpežni in kakovostni, če se nameravate lotevati težjih tur, pa tudi vodoodporni. Ne pozabite na zaščito proti soncu, mrazu in dežju, orientacijske pripomočke (zemljevid, GPS, vodnik), čelno svetilko in prvo pomoč.


Ne pozabite na zaščito proti soncu. Foto: arhiv Kibube

Načrtujte turo

Skrivnost uživanja v gorah je dobro načrtovanje. Turo začnite zgodaj, da se izognete popoldanskim nevihtam ali da vas v vse krajšem dnevu na poti ne preseneti noč. Če nameravate prespati v koči, po telefonu rezervirajte ležišče, da vam ne bo treba spati na trdi klopi.


Večer na vrhu - romantičen, a le, če ste nanj pripravljeni. Foto: Rok Golob

V dvoje je lepše

… in varneje. O načrtovani turi in pričakovani uri povratka vedno obvestite bližnje, ki jim zaupate, na pot pa pojdite s tovarišem, skupino ali vodnikom. Pohodništvo v solo izvedbi naj bo rezervirano le za najbolj izkušene.


V dvoje je lepše in varneje. Foto: Matej Brus

Komunikacija

S sabo vzemite mobilni telefon s polno baterijo. Dandanes, ko telefon uporabljamo za fotografiranje, komunikacijo, navigacijo in še kaj, baterija verjetno ne bo zadostovala za celotno turo, zato imejte s sabo še dodaten vir energije (powerbank). Rezervna baterija kot del prve pomoči je odlična ideja.


Foto: Matevž Homovec

Upoštevajte vremensko napoved

Že res, da meteorologi vremena ne napovedo vedno točno in da se vreme v gorah spreminja še hitreje kot v dolini, a vseeno je dobro biti seznanjen z napovedjo in temu primerno opremljen. Menda je odveč poudarjati, da se v visokogorje odpravite samo ob zanesljivem vremenu ...


Z ustrezno opremo se tudi v dežju lahko smejimo. Foto: Judita Demšar

Pustite živali pri miru

To velja tako za divje kot za domače živali, na katere naletite na poti. Gamsi in kače se bodo pred vami tako ali tako umaknili, kozorogi vas bodo stoično opazovali, da bi v gorah naleteli na medveda, pa ni prav verjetno. Precej pogosteje morate mimo črede krav na pašniku, ki niso nujno prijateljsko razpoložene. Recept, ki deluje pri večini živali, je: zadostna razdalja + počasen umik.


Največja žival, ki jo boste verjetno srečali na poti. Foto: Rudi Potočnik

Pazite na stvari

Že res, da so "hribovci sami fejst ljudje", ampak v gorah, na izhodiščih ali pri kočah lahko srečate tudi koga, ki ni čisto pravi hribovec. Zato pazite na svoje stvari, ne puščajte denarnice ali telefona na mizi brez nadzora, ne bahajte se z opremo, tisto drago zlatnino pa mirne duše pustite doma. Med hojo vas bo tako ali tako samo ovirala.

Prazna vreča ne stoji pokonci

… še manj pa hodi naokrog, zato vzemite s seboj dovolj hrane in pijače. V naših, apnenčastih gorah je le malo izvirov, če pa naletite na potoček, premislite, ali je zares čist. Če je kje nad njim koča ali planina z živino, na pogled bistre vode raje ne pijte, da vas ne bo presenetila kaka neprijetna bakterija ali parazit. Znebiti se jih je precej težje in bolj boleče.


Foto: Katja Oder

Opozorilo: Čeprav je eden osnovnih ciljev naših objav povečati varnost obiskovalcev gora, pa avtorji prispevkov in Kibuba, d. o. o., ne morejo sprejeti odgovornosti za morebitno nesrečo ali škodo, ki bi jo utrpeli njihovi uporabniki. Vsak opis ali nasvet je vedno subjektiven, poleg tega pa se razmere na terenu lahko spreminjajo celo iz ure v uro. Uporabnik se za turo odloči sam in tudi tvega sam.